مقدار آرماتور بالانس چه چیزی را نشان می‌دهد؟

مقدار آرماتور بالانس چه چیزی را نشان می‌دهد؟

آرماتور بالانس قدرت بتن در جاری کردن آرماتورهای طولی کششی را نشان می‌دهد. آرماتور بالانس نشان می‌دهد که بتن فشاری مقطع، در حالت نهایی (رسیدن کرنش بتن فشاری به مقدار 0/003) چه مقدار آرماتور طولی کششی را می‌تواند جاری کند. اگر در تیر شماره 1 به اندازه 2/16% از مساحت مقطع، آرماتور کششی قرار داده شود (45/96 سانتی‌متر مربع) بتن فشاریِ این مقطع می‌تواند در لحظه نهائی این آرماتورها را به حد تسلیم برساند. بنابراین نهایت قدرت بتن در جاری کردن آرماتورهای کششی برابر با 2/16% مساحت مقطع می‌باشد. در صورتی که آرماتورهای کششی مقطع، بیش از این مقدار باشد، در لحظه نهائی بدون جاری شدن آرماتورهای کششی، بتن خرد می‌شود. در نتیجه برای شکل‌پذیر شدن مقطع بایستی آرماتور کمتری در مقطع کار شود. بتن تیر شماره 2 قوی‌تر بوده بنابراین می‌تواند آرماتورهای بیشتری نسبت به تیر شماره 1 را جاری کند. این تیر دارای قدرت 3/03% می‌باشد یعنی توانایی جاری کردن 64/34 سانتی‌متر مربع آرماتور کششی را دارد. استفاده از مقدار آرماتور بالانس در مقطع تیرهای بتنی باعث می‌شود شکل‌پذیری تیر برابر با صفر شود چون در لحظه نهائی آرماتورهای طولی کششی جاری می‌شود. برای رسیدن به شکل‌پذیری قابل قبول بایستی مقدار آرماتور استفاده شده در تیر خیلی کمتر از این مقدار بالانس باشد تا آرماتورهای طولی کششی زودتر از خرد شدن بتن جاری شوند. مطابق با ACI کرنش آرماتورهای کششی حداقل باید 0/004 باشد.

مقالات زیر در رابطه با رفتار غیرخطی تیرهای بتن‌آرمه بسیار مفید می‌باشد:

بررسی کامل منحنی ممان - انحنای یک مقطع بتنی با رویکرد طراحی عملکردی و مقاوم سازی

انحنای مقطع یا Curvature

رفتار غیرخطی *مقطع* برای طراحی عملکردی و مقاوم سازی

اثرات آرماتورهای طولی فشاری در شکل‌پذیری تیرهای بتنی (طراحی عملکردی تیرهای بتنی)

اثرات آرماتورهای طولی در منحنی ظرفیت خمشی تیرهای بتن‌آرمه (رفتار غیرخطی تیرهای بتنی)

آنالیز ممان انحنای تیر بتنی (آنالیز مقطع تیر بتنی)

آیا بزرگتر بودن ضریب رفتار به معنی بیشتر بودن توان اتلاف انرژی است؟

 

دانلود جزوه فصل اول دوره طراحی عملکردی و بهسازی لرزه‌ای مهندس قدرتی : مبانی بنیادین در مهندسی زلزله و طراحی ساختمان

دانلود بخش اول از جزوه فصل دوم دوره طراحی عملکردی و بهسازی لرزه‌ای مهندس قدرتی : روند تحلیل استاتیکی غیرخطی (پوش‌آور)

 

این مطالب بخش‌هایی از دوره جامع طراحی عملکردی و بهسازی لرزه‌ای می‌باشد. در این دوره به صورت کامل به بررسی این مفهوم پرداخته می‌شود. همانطور که در جدول عکس مربوط به این مقاله نشان داده شده است کنترل این ضابطه برای طراحی عملکردی و بهسازی لرزه‌ای با یکدیگر متفاوت می‌باشد. پیوست دوم استاندارد 2800 که ضوابط طراحی براساس عملکردی را مطرح می‌کند برای به دست آوردن ظرفیت کاهش نیروی زلزله به دلیل شکل‌پذیری از ضریب رفتار سازه استفاده می‌کند در حالی که استاندارد ASCE41 و نشریه 360 این پارامتر را از منحنی ظرفیت سازه به دست می‌آورند.

دوره جامع طراحی عملکردی و بهسازی لرزه‌ای براساس هر دو نرم افزار Sap2000 , Etabs آموزش داده می‌شود. در این دوره طراحی عملکردی براساس پیوست دوم استاندارد 2800 و بهسازی لرزه‌ای براساس نشریه 360 و ASCE41 انجام می‌شود. جزوه کامل کل دوره بالغ بر 1300 اسلاید در اختیار شرکت کنندگان دوره قرار داده می‌شود. در این دوره پروژه‌های کامل قاب خمشی بتنی، دیوار برشی بتنی، قاب خمشی فولادی و انواع مهاربندهای CBF و EBF به صورت گام به گام آموزش داده می‌شود.

Leave a comment

filter html

  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.